MENU 

Závěrem…

V této učebnici jsme měli možnost seznámit se s jednou z mnoha možností programování modulu Arduino. V první části jsme si shrnuli základní informace a vlastnosti modulu Arduino UNO, které lze využít jak pro výuku nové informatiky, tak i pro domácí hobby projekty lidí, kterým koníček domácího „bastlení“ učaruje.

Kromě obecné teorie popisující modul Arduino jsme se v hlavní části učebnice zaměřili na praktickou část využití modulu Arduino. Pro tuto ukázku základních možností modulu byla využita experimentální sada Arduino MAXI Starter kit. I když je tento text tak trochu „šitý na míru“ dané sady, byl kladen důraz na to, aby obecné závěry plynoucí z jednotlivých lekcí byly obecně platné i bez této experimentální sady. Sada Arduino MAXI Starter kit je zde pro nás jen krabicí plnou modulů a čidel s dobrým poměrem výkon/cena, neboť obsahuje poměrně širokou paletu základních čidel (teploměr, vlhkoměr, polohové čidlo…), výkonných periférií (servo, krokový motor…) i zobrazovacích jednotek (LED segmentovka, LCD displej…).

Maxi Starter Kit

Dovednosti získané z jednotlivých lekcí lze použít i v jiných projektech a zapojeních, než jsou výše uvedená. V bonusové lekci jsme si kupříkladu ukázali, že by byla škola se orientovat jen na obsah jedné sady, ale že lze další moduly a čidla klidně dokupovat a tím použití modulu Arduino dále a dále rozšiřovat přesně podle svých potřeb.

Pro programování modulu Arduino jsme v tomto textu využili prostředí mBlock, které využívá tzv. blokového programování. Přestože tato forma programování bývá někdy považována jen za určitou „dětskou“ podobu algoritmizace, v případě prostředí mBlock se jedná o poměrně silný nástroj. Snad se nám podařilo to dost názorně ilustrovat během zde prezentovaných projektů. Snahou bylo ukázat, jak toto prostředí zvládá nejen základní požadavky na standardní, ale i na někdy už pokročilé programátorské techniky. Zároveň však bylo snahou ukázat, že program vytvořený v prostředí mBlock svým blokovým pojetím se podobá určitým vizualizačním prostředkům, které většinou slouží k pochopení principu kódu. Jako jsou kupříkladu vývojové diagramy. To dává blokovému programování obecně celkovou intuitivnost, lze říci až hravost.

mBlock - logo

Nejen názornost a celková jednoduchost tvorby programu, ale třeba i poměrně otevřená filozofie prostředí mBlock umožňující tvorbu vlastních rozšíření k novým čidlům, umožňuje poměrně rychlý rozvoj celého prostředí mBlock jako prostředku pro domácí robotizaci. Ukázkou toho může být i naše volně dostupné rozšíření „MAXI Starter kit“, které tak sjednocuje a zjednodušuje práci s širokou paletou základních čidel. Díky globální dostupnosti tohoto rozšíření je umožněno jeho využívání dalšími vývojáři, stává se tedy standardním programovým rozšířením prostředí mBlock, a ne jen lokálním doplňkem jedné konkrétní experimentální sady.

V poslední části učebnice jsme se zaměřili na možnost vzájemné interakce mezi modulem Arduino a prostředím mBlock. Modul Arduino tak může zasílat měřená data do počítače, který v prostředí mBlock může tyto údaje zpracovávat, případně na ně reagovat. V jedné z ukázek jsme si ukázali, že vzájemná interakce může probíhat i směrem z prostředí mBlock do modulu Arduino. Lze tak kupříkladu pomocí kontrolního panelu (poměrně lehce „designovatelného“) v prostředí mBlock ovládat výkonné prvky připojené k modulu Arduino.

Lze tak kupříkladu vytvořit v prostředí jednoduchou hru, kterou lze ovládat pomocí joysticku připojenému k modulu Arduino, nebo naopak například virtuálními tlačítky na scéně prostředí mBlock přepínat barvy na LED semaforu, či zobrazovat symboly na LED matici. To již záleží na fantazii a odvaze daného vývojáře.

Kombinace modul Arduino a prostředí mBlock tak vytváří poměrně hezký a názorný výukový set pro výuku robotizace, či pro jednoduché domácí aplikace neprofesionálů.

Základním úkolem této učebnice bylo pokusit se probudit ve čtenářích zájem o modul Arduino a případně je „nastartovat“ k samostatnému řešení svých vlastních projektů. Využitím vcelku intuitivního blokového prostředí mBlock jsme tak chtěli aspoň trochu zjednodušit zájemcům první a základní kroky v říši (domácí) hobby automatizace a robotizace.

mBlock+Arduino - logo

Snad se nám to aspoň zčásti podařilo!